LU pētnieki uzsāk apjomīgu Latvijas emigrantu izpētes projektu

Latvijas Universitātes (LU) Filozofijas un socioloģijas institūts sadarbībā ar LU Ekonomikas un vadības fakultāti ir sācis īstenot apjomīgu pētniecības projektu, kura pamatuzdevumi ir iegūt un analizēt informāciju par Latvijas emigrantiem un izstrādāt instrumentus, kas veicinātu komunikāciju starp emigrantiem un Latvijas darba devējiem, pašvaldībām un valsts institūcijām.

Pētniecības projektu «Latvijas emigrantu kopienas: nacionālā identitāte, transnacionālās attiecības un diasporas politika» atbalsta Eiropas Sociālais fonds, un tā īstenošanā ir iesaistīti sociologi, ekonomisti, politologi un komunikācijas pētnieki. Projekta vadītāja Dr. Inta Mieriņa informē, ka pētnieku galvenais uzdevums būs izveidot kvalitatīvu un uzticamu informatīvo bāzi diasporas un reemigrācijas politikas veidotājiem, kas nākotnē palīdzētu pieņemt izsvērtus un iedarbīgus lēmumus, kā arī ļautu novērtēt jau īstenotās rīcībpolitikas efektivitāti.

«Projektā fokusējamies uz dažādām rīcībpolitikām – migrācijas uzskaiti, diasporas politiku, reemigrāciju,» stāsta Mieriņa, «tādēļ mēs vēlamies iegūt daudzveidīgu un nepastarpinātu informāciju par emigrantu vajadzībām, cerībām un sadzīvi.»

Projekta laikā tiks apzināti gan Latvijas ilglaicīgo emigrantu nākotnes plāni, gan latviešu diasporas veidošanās procesi jaunajās mītnes zemēs. Pētījumu ir plānots īstenot līdz 2015. gada augustam. Tā laikā tiks veiktas intervijas ar politikas ekspertiem, emigrantu aptaujas, fokusgrupu diskusijas un padziļinātās intervijas ar Eiropā un ASV dzīvojošajiem emigrantiem, kas Latviju pametuši pēc 1991. gada, kā arī tiem, kuri jau atgriezušies Latvijā. Projekta komandā darbosies pieredzējuši Latvijas zinātnieki: Mihails Hazans, Ilze Koroļeva, Inese Šūpule, Evija Kļave, Laura Sūna, Mārtiņš Kaprāns, Inta Mieriņa, Māris Goldmanis, Daiga Kamrāde, Rita Kaša un Aivars Tabuns.

Lai gan projekts ir pētnieku komandas privātā iniciatīva, tā ietvaros notiks cieša sadarbība ar Ārlietu ministriju, LR vēstniecībām, Nodarbinātības valsts aģentūru, Kultūras ministriju, Latvijas pašvaldību savienību, kā arī Eiropas latviešu apvienību un citām emigrantu organizācijām. Paredzams, ka projekts sniegs ieguldījumu tādās jomās, kā nacionālās identitātes saglabāšana, darbaspēka mobilitāte, izglītības ekonomika, sociālā atmiņa, kā arī praktisko ieguldījumu reemigrācijas un diasporas politikas veidošanā valsts un pašvaldību līmenī. Tuvākajā laikā projekta komandas pārstāvji piedalīsies Latvijas Pašvaldību savienības un Ārlietu ministrijas rīkotā seminārā «Komunikācija ar tautiešiem ārzemēs. Veiksmes stāsti un izaicinājumi», kā arī migrācijas procesiem Baltijas valstīs veltītā zinātniskajā konferencē Tallinā.

Uz priekšu
Atpakaļ